Kyjov a okolí

Kyjov

Kyjov je se svými 12 120 obyvateli největším městem a přirozeným kulturním a správním centrem Kyjovska. Nachází se 40 km jihovýchodně od Brna a 18 km severně od Hodonína. Kyjovem protéká nevelká říčka Kyjovka (zvaná též Stupava). Nejbližší okolí Kyjova má ráz odlesněné pahorkatiny s poli, sady a vinicemi. Jen několik kilometrů západně a severně od města se však zdvíhají výrazně vyšší, zalesněné vrcholky Věteřovské vrchoviny, Ždánického lesa a Chřibů. Součástí Kyjova jsou Netčice, Boršov a Bohuslavice. Od 1. ledna 2003 je Kyjov pověřenou obcí se správní působností pro dalších 41 obcí. Město je členem mikroregionu Babí lom. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Zdaleka však nezůstává jen u folklóru. Bohatou nabídku kulturních akcí mohou Kyjovu závidět i mnohem větší a významnější města. Výborná je nabídka služeb v oblasti stravování, rovněž možnosti ubytování a dalších služeb pro turisty jsou největší v celé oblasti. Kyjov je také průmyslovým městem se zajímavou historií. K turistickým cílům patří soubor památek moderní architektury z 1. poloviny 20. století, renesanční radnice a zámeček, řada kostelů a kaplí, vlastivědné muzeum a čtyři galerie. V současné době působí v Kyjově mnoho sportovních organizací a oddílů, městský stadion, několik sportovišť a sportovních hal, letní koupaliště, tenisové kurty vedle letního kina, letiště.

Kyjovsko

Kyjovsko je krajem slunce a vína. Dnes stejně jako před tisícem let. Poklidná pahorkatá krajina s mozaikou polí, sadů a vinohradů, zalesněné vrchovinné podhůří Chřibů či písčitá Moravská Sahara pokrytá borovým lesem, teplé a slunné místní klima… takové (a nejen takové) je Kyjovsko.

Lidové tradice
Kyjovsko je jedinečným místem pro každého, kdo netouží po dovolené v kašírovaných kulisách. Pro toho, kdo hledá prostředí, ve kterém žije tradice písniček, muzik, krojů, obyčejů a lidových řemesel. Kyjovsko, to je příležitost k setkání s opravdovostí lidí, s dotekem dávných časů a kořenů.

Příroda srostlá s lidmi
Zdejší příroda je pestrá a rozmanitá jako lidové kroje jejích obyvatel. Ornamenty má v krajině vyšívané řádky vinohradů. A s každým ročním obdobím obléká jiné barvy. Krása to je opravdová díky jakési syrovosti, kterou jde na okamžik zachytit v doušku místního vína nebo zaslechnout v některé z písní předávaných z generace na generaci. Krása, které se dá přicházet na chuť stále znovu.

Víno a vinařství
Přestože Kyjovsko leží na samé severní hranici souvislého pěstování vinné révy na Moravě, má zde vinařství velmi hluboké kořeny, sahající nejméně do období Velké Moravy. Vinohrady a vinné sklepy pak najdete i dnes snad v každé obci.

Přírodní podmínky
Příznivé přírodní podmínky nezaručují současně i klidný a harmonický rozvoj. Vrchoviny, které chrání Kyjovsko před chladnými větry od severu, současně vytváří bariéru, která vždy oddělovala Kyjovsko od jádrových oblastí Čech a Moravy. Naopak k jihu otevřená krajina nekladla žádné překážky vpádům nepřátelských vojsk.

Moravská krajina

Penzion Régio*** v Kyjově je ideálním výchozím bodem, chcete-li základním táborem pro fotografy na fotografování moravské krajiny a jejích zvlněných polí, která se nachází západně a jihozápadně od města Kyjova. Oblast okolo Kyjova je také nazývána „Moravským Toskánskem“ a jde právem o jedno z nejhezčích míst pro focení krajiny v České republice. Podobné scenérie se dají najít už jen v Toskánsku a u města Palouse na severozápadě USA. Výhodou u nás je, že se tato silně zvlněná krajina nachází na několika desítkách kilometrů čtverečních a krásná místa jsou blízko sebe. Přijeďte nás navštívit a ulovit úchvatné snímky dlouhých pásů zelených, hnědých či žlutých polí, které mění svůj ráz během ročních období, to vše najdete jen kousek od našeho penzionu Régio***. Pravidelně k nám jezdí tuzemští i zahraniční návštěvníci a fotografové z Jižní Koreje, Japonska, Polska, Maďarska, USA, Ruska. Rádi Vám ukážeme a doporučíme místa, kde se dají pořídit nejlepší fotky. Neváhejte a přijeďte k nám si pořídit ty nejkrásnější snímky moravských polí.