Lednicko-Valtický areál
Trasa: Kyjov – Čejkovice – Lednice – Valtice – Kyjov
Celkem km: 90
Trasa: Kyjov – Čejkovice – Lednice – Valtice – Kyjov Prožijte nezapomenutelný den v Lednicko-Valtickém areálu, jednom z nejkrásnějších míst Jižní Moravy! Od roku 1996 je součástí světového a kulturního dědictví UNESCO, skýtá majestátné zámky obklopené rozlehlými zahradami a lesy, romantickou krajinu s četnými rybníky a mnoho skvostných staveb. Z nejznámějších jmenujme alespoň Lednický a Valtický zámek, Minaret, Obelisk, sousoší Tří Grácií, kolonádu na Reistně nebo Janův hrad, proslavený pohádkou Sedmero krkavců. V Lednické zámecké zahradě stojí také za shlédnutí široká škála různých dřevin a stromů, dovezených ze všech koutů světa. Ty nejexotičtější jsou k vidění v místním skleníku. Areál si můžete projít buď pěšky, na loďce, která Vás po zámecké Dyji dopraví k zajímavým místům nebo na kočáru taženém koňmi, ve kterém se budete cítit jako praví panovníci. Lednicko-Valtický areál
Celkem km: 90
Trasa: Kyjov – Velké Pavlovice – Mikulov – Kyjov
Celkem km: 90
Nádherné městečko s bohatou historií a spoustou zajímavých míst ke shlédnutí. Dominantou je zámek, který kromě starobylých komnat skrývá ve svém sklepení také obří sud. Ten návštěvníky láká k prohlídce, jakož i přilehlé muzeum vinařství místního kraje. Za shlédnutí jistě stojí také překrásné historické náměstí, hrobka posledního vládnoucího rodu, Dietrichsteinů nebo bohatá židovská historie. Nad městem se tyčí dominantní Svatý kopeček, který je volně přístupnou přírodní památkovou rezervací po tzv. Křížové cestě. Nahoře Vás čeká krásná příroda, kostel sv. Šebestiána a všudypřítomné cvrlikání umocněné nezapomenutelným výhledem do širokého okolí.
Trasa: Kyjov – Břeclav – Vídeň – Kyjov
Celkem km: 250
Za humna do Rakous! Využijte jedinečné příležitosti a strategické polohy této oblasti a vydejte se do nedaleké Vídně, hlavního města Rakouska. Za prohlídku zde jistě stojí překrásný klasicistní zámek Schönbrunn se svými rozsáhlými zahradami, majestátné náměstí Schweden Platz, unikátní dílo Hundredwasser House, původně českého umělce Stovody nebo budovy opery, parlamentu, Hofburg a mnoho dalšího. Pokochejte se krásami Vídně, která je Vám nyní tak blízko. Jistě Vás okouzlí – a nejen milovníky historie. Co takhle zakusit pravý vídeňský řízek, kávu nebo kousek Sachrova dortu?
Trasa: Kyjov – Buchlovice – Kyjov
Celkem km: 48
Poznejte Chřiby, krajinu hlubokých lesů nezměněných po stovky let. Navštivte Buchlovice a místní zámek, který patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Interiéry nabízejí luxusně zařízené pokoje a salonky, důležité jsou také bohaté sbírky historických obrazů, kreseb a vzácných knih. Zcela mimořádný význam má barokní zahrada a anglický park, řazený mezi nejkrásnější historické zahrady. Mimo unikátní sbírky fuchsií je zdobena také obeliskem a několika sochami s antickými náměty. Asi 3 kilometry od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Zde si můžete prohlédnout například přírodovědné sbírky nebo tajuplnou egyptskou mumii. A když už budete na Buchlově, nezapomeňte si udělat ještě malou procházku na nedalekou kapli Barborka, kde je k vidění například sbírka dřevorytů z Chřibů.
Trasa: Kyjov – Rohatec – Ratíškovice – Kyjov
Celkem km: 34
Zkuste něco nového a vydejte se do okolních vesnic po stopách známého podnikatele Tomáše Bati. Původně jako geniální zavlažovací systém, později levná přeprava lignitu byl vybudován v polovině 20. století tzv. Baťův kanál. Po této vodní hladině se můžete svézt na několika výletních lodích na trasách od Otrokovic až po Slovenskou Skalici. Nejbližšími trasami zde jsou Rohatec – Hodonín nebo Strážnice – Skalica. K dispozici jsou pravidelné plavby nebo zapůjčení menších lodí. Dalším způsobem, jak se lignit přepravoval byla železnice. Tento způsob je k vidění v obci Ratíškovice, kde můžete navštívit jak unikátní Muzeum ve vagónu, tak se zkusit projet na šlapacích drezínkách místními lesy.
Trasa: Kyjov – Slavkov u Brna – Prace – Kyjov
Celkem km: 75
Navštivte památník „Mohyla míru“ v obci Prace nedaleko Brněnského letiště. Majestátná stavba památníku vyzývá k návštěvě již z dálky a mimo klasických expozic zde můžete shlédnout také multimediální rekonstrukci slavné bitvy z roku 1805. Další zajímavou zastávkou je Slavkov u Brna, kde najdete jak památník bitvy, tak mnoho dalších zajímavých staveb. Bohatá je také židovská historie, o čemž napovídá židovský hřbitov a zachovalá synagoga. Nejznámější stavbou je však bezpochyby místní zámek, monumentální barokní stavba, jeden z umělecky nejhodnotnějších zámků na Moravě. Nabízí Vám k prohlídce své bohaté interiéry i rozlehlý park s početnou sochařskou výzdobou.
Trasa: Kyjov – Slavkov u Brna – Blansko – Kyjov
Celkem km: 140
Chráněná krajinná oblast Moravský kras je jednou z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě. Na jejím území naleznete více jak 1100 jeskyní, z nichž přístupné jsou 4 – a to jeskyně Punkevní, přes kterou protéká říčka Punkva se svou nezaměnitelnou barvou, jeskyně Kateřinská s unikátními stalagmity, Balcarka s nádhernou krápníkovou výzdobou a komplex jeskyní Sloupsko-Šošůvských. Nedílnou součástí je také světoznámá propast Macocha, se svými 138mi metry největší propastí svého druhu ve střední Evropě. Do propasti se můžete podívat buď z horního můstku nebo se projít po jejím dně. Celá oblast je bohatá na chráněné druhy živočichů i rostlin, proto je zde možno se pohybovat jen ekologickými prostředky – lanovkou nebo místním ekovláčkem, což se stane jistě milým zpestřením Vašeho výletu.
Trasa: Kyjov – Strážnice – Petrov – Kyjov
Celkem km: 50
Město známé především pořádáním mezinárodních folklorních festivalů Vás zaujme hned při příjezdu, a to dvěma mohutnými renesančními branami. Centrem je městská památková zóna, kde kromě samotného náměstí naleznete také dominantní kostel z 18. století nebo novorenesanční zámek se zajímavými expozicemi. Od něj už je to jen kousek do rozlehlého parku nebo romantické platanové aleje, do níž se dostanete historickou „Černou branou“. Nezapomeňte ani na proslulý skanzen s ukázkami vinohradnictví či řemeslné výroby. Necelé 4 km od Strážnice, u obce Petrov se nachází areál vinných sklepů Plže – je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury u nás a v roce 1983 byl prohlášen za vesnickou památkovou rezervaci, jako vůbec první v České republice. Průčelí některých sklípků jsou omítnuta jednoduchou, ale krásnou kombinací bílé a modré barvy, jiná jsou navíc zdobena barevnými ornamenty.
Trasa: Kyjov – Milotice – Kyjov
Celkem km: 15
Malebná vesnička nedaleko Kyjova skýtá krom svého moravského kouzla také menší barokní zámek. Je velmi zachovalým komplexem staveb a zahradní architektury. V interiérech je k vidění život vrchnosti 20. století a bohatá sochařská výzdoba. Pečlivě udržované parky s několika alejemi vybízejí k příjemným procházkám. Zajímavou stálou expozicí je výstava místních krojů a zvyků, kde si některé z exponátů můžete vyzkoušet a dozvědět se o nich tak co nejvíce. Ke každé slovácké vesnici patří samostatná vesnička vinných sklepů, tady se nazývají Šidleny. Celý areál se skládá z několika sklípků, které slouží především původnímu účelu, a to výrobě a posléze také konzumaci místních vín. Sklepy jsou krásně barevně malovány slováckými náměty a vinnou révou.
Trasa: Kyjov – Hodonín – Čejč – Kyjov
Celkem km: 55
I první Československý prezident, Tomáš Garrigue Masaryk, má své kořeny na Jižní Moravě – narodil se v Hodoníně a je bezesporu nejvýznamnějším rodákem tohoto města. Proto není divu, že jediná profesionální stálá expozice na území ČR se nachází právě zde. Projít touto expozicí znamená poznat Masarykův život od jeho dětství, přes studia a politickou činnost až po rok 1937, kdy umírá. V Hodoníně najdete také Masarykovo náměstí s jeho sochou. Část života náš první Československý prezident prožil v obci Čejč, která pro něj nechala zhotovit dvě pamětní desky. Ta první se nachází na domě, kde bydlel a druhá na budově školy, kde se učil kovářem.
Trasa: Kyjov – Bukovany – Kyjov
Celkem km: 10
Příjemná slovácká obec nedaleko, jejíž dominantou je Bukovanský mlýn, unikátní projekt nové výstavby původního větrného mlýna. V jeho prostorách naleznete několik stálých expozic a historií Vás rád provede zkušený delegát. V areálu se také nachází moderní hotel – zde doporučujeme okusit některou z moravských specialit místního šéfkuchaře. Přímo v obci stojí také za návštěvu hrnčířská dílna pana Nimrichtera: ve 13. století se na Kyjovsku rozšířila výroba černé hrnčiřiny, která byla barvena tzv. zakuřováním v peci. Kamínkem se vytvářely jednoduché ornamenty, které se po vypálení leskem lišily od ostatních ploch. Tento způsob na počátku 20. století přežíval ještě v několika desítkách dílen, pak zaznamenal úpadek – dnes tradici udržuje Ivo Nimrichter z Bukovan, který byl oceněn Národním ústavem lidové kultury a rád Vám své umění předvede.