Cykloturistika a turistika na jižní Moravě - penzion Régio Kyjov

A trasy na in-line brusle

Strážnická vinařská stezka

Viniční hory této oblasti se od ostatních moravských vinic odlišují tím, že leží na svazích Bílých Karpat a velký počet vinic je vysázen na těžkých půdách vzniklých na zdejších jílech. Jsou to půdy zadržující vodu a réva na nich čerpá výživu i v suchých létech. Je to v první řadě oblast bílých vín i když se zde pěstují v menší míře odrůdy modré, které dávají tvrdá červená vína. Starobylé město Strážnice bylo největším vinařských městem v severnější části jihovýchodní Moravy a významným střediskem obchodu s vínem. Druhým velkým vinařským střediskem oblasti byla vždy Blatnice pod Sv. Antonínkem. Celá oblast je známá svými bohatými folklórními tradicemi, do velké míry spojenými s vínem. Mezi vyhledávané lokality patří také Petrov a jeho kruhový areál sklepů, zdobený barevnými slováckými ornamenty.

Průběh trasy:

mapa3
Uherský Ostroh ➞ Veselí nad Moravou ➞ Vnorovy ➞ Strážnice ➞ Bzenec ➞ Petrov ➞ Radějov ➞ Tvarožná Lhota ➞ Kněždub ➞ Hroznová Lhota ➞ Lipov ➞ Louka ➞ Blatnička ➞ Hluk ➞ Boršice u Blatnice ➞ Blatnice pod Sv. Antonínkem ➞ Ostrožská Lhota

Charakteristika tras

Převážně rovinatá trasa se zvedá pouze v podhůří Bílých Karpat a v několika úsecích Hluckou pahorkatinou.

Profil trasy

profil3
Délka: 101 kilometrů
Povrchy: 80 % silnice 3. třídy, 20% zpevněné nebo travnaté polní cesty
Max. převýšení: 150 m
Sjízdnost: Většina trasy je sjízdná po celý rok, travnaté a nezpevněné cesty jsou za mokra přístupné pouze horském kole
Značení: Barvou Strážnické vinařské stezky je modř podrovnávek průčelí lisoven a búd
Nástupní místa: Bzenec, Strážnice, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou

Zajímavá místa Strážnické vinařské stezky

s3-straznice

Strážnice

Město Strážnice se spoustou památek. Jmenujme židovský hřbitov, novorenesanční zámek s expozicemi, kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Martina. Za návštěvu rozhodně stojí Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy – skanzen lidových staveb, kde je i „vinařská vesnička“ postavená z vinohradnických staveb z celého Slovácka.

s3-tvarozna

Tvarožná Lhota

Obec Tvarožná Lhota, kde je muzeum oskeruší a areál na kopci Travičná s rozhlednou, salaší, malým muzeem kopaničářských roubených staveb, ekologickou naučnou stezkou a arboretem.

 

s3-blatnice

Blatnice pod sv. Antonínkem

Vinařská obec Blatnice pod sv. Antonínkem s památkovou rezervací přízemních lisoven a vinných sklepů v trati Stará hora. V obci stojí kostel sv. Ondřeje s oltářním obrazem světce od malíře Joži Úprky a na kopci Svatého Antonína stojí poutní kaple sv. Antonína z roku 1668. V Blatnici se zeptejte na víno Blatnický Roháč, směs Sylvánského zeleného a Rulandského bílého. Toto známkové víno proslavilo obec v roce 1890, kdy obdrželo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži.

s3-petrov

Petrov

Obec Petrov – památkově chráněný areál vinných sklepů Plže.

 

s3-veseli

Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou, město s bohatou historií a spoustou památek. Můžete zde navštívit původně renesanční zámek, který byl v 19. stol. empírově přestavěn a v jeho okolí byl vysázen anglický park s exotickými dřevinami. Na řece Moravě stojí vodní elektrárna ze začátku 20. století s původním zařízením. Elektrárna je technickou památkou.

 

s3-bzenec

Bzenec

Bzenec, vinařská obec, kterou proslavilo známkové víno Bzenecká lipka, kupáž Ryzlinků rýnských z viničních tratí z Bzence. Ve městě je Městské muzeum s expozicemi představujícími historii města, tradice a samozřejmě vinařství. Muzeum je v prvním patře budovy knihovny v ulici Krále Vladislava. Ve třech místnostech zde byly nainstalovány sbírky původního muzejního spolku, které jsou doplněny i o nové exponáty z posledních let.