Úvod > Kyjov a okolí

Kyjov a okolí

Kyjov 1

Kyjov

Kyjov je se svými 12 120 obyvateli největším městem a přirozeným kulturním a správním centrem Kyjovska. Nachází se 40 km jihovýchodně od Brna a 18 km severně od Hodonína. Kyjovem protéká nevelká říčka Kyjovka (zvaná též Stupava). Nejbližší okolí Kyjova má ráz odlesněné pahorkatiny s poli, sady a vinicemi. Jen několik kilometrů západně a severně od města se však zdvíhají výrazně vyšší, zalesněné vrcholky Věteřovské vrchoviny, Ždánického lesa a Chřibů. Součástí Kyjova jsou Netčice, Boršov a Bohuslavice. Od 1. ledna 2003 je Kyjov pověřenou obcí se správní působností pro dalších 41 obcí. Město je členem mikroregionu Babí lom. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Zdaleka však nezůstává jen u folklóru. Bohatou nabídku kulturních akcí mohou Kyjovu závidět i mnohem větší a významnější města. Výborná je nabídka služeb v oblasti stravování, rovněž možnosti ubytování a dalších služeb pro turisty jsou největší v celé oblasti. Kyjov je také průmyslovým městem se zajímavou historií. K turistickým cílům patří soubor památek moderní architektury z 1. poloviny 20. století, renesanční radnice a zámeček, řada kostelů a kaplí, vlastivědné muzeum a čtyři galerie. V současné době působí v Kyjově mnoho sportovních organizací a oddílů, městský stadion, několik sportovišť a sportovních hal, letní koupaliště, tenisové kurty vedle letního kina, letiště.

Kyjovsko

Kyjovsko je krajem slunce a vína. Dnes stejně jako před tisícem let. Poklidná pahorkatá krajina s mozaikou polí, sadů a vinohradů, zalesněné vrchovinné podhůří Chřibů či písčitá Moravská Sahara pokrytá borovým lesem, teplé a slunné místní klima... takové (a nejen takové) je Kyjovsko.

Kyjov 2 Kyjov 3

Lidové tradice

Kyjovsko je jedinečným místem pro každého, kdo netouží po dovolené v kašírovaných kulisách. Pro toho, kdo hledá prostředí, ve kterém žije tradice písniček, muzik, krojů, obyčejů a lidových řemesel. Kyjovsko, to je příležitost k setkání s opravdovostí lidí, s dotekem dávných časů a kořenů.

Příroda srostlá s lidmi

Zdejší příroda je pestrá a rozmanitá jako lidové kroje jejích obyvatel. Ornamenty má v krajině vyšívané řádky vinohradů. A s každým ročním obdobím obléká jiné barvy. Krása to je opravdová díky jakési syrovosti, kterou jde na okamžik zachytit v doušku místního vína nebo zaslechnout v některé z písní předávaných z generace na generaci. Krása, které se dá přicházet na chuť stále znovu.

Víno a vinařství

Přestože Kyjovsko leží na samé severní hranici souvislého pěstování vinné révy na Moravě, má zde vinařství velmi hluboké kořeny, sahající nejméně do období Velké Moravy. Vinohrady a vinné sklepy pak najdete i dnes snad v každé obci.

Přírodní podmínky

Příznivé přírodní podmínky nezaručují současně i klidný a harmonický rozvoj. Vrchoviny, které chrání Kyjovsko před chladnými větry od severu, současně vytváří bariéru, která vždy oddělovala Kyjovsko od jádrových oblastí Čech a Moravy. Naopak k jihu otevřená krajina nekladla žádné překážky vpádům nepřátelských vojsk.

Okolí a výlety

Cykloturistika / in line

Videoprezentace

videoprezentace

klasifikace Penzion *** Superior Cyklisté vítáni
Penzion je oficiálně klasifikován jako „PENZION 3* - SUPERIOR".

Kam v Kyjově

South Rap Folk – Zverina & Shomi

11.3.2017, 20:00 (SO)
vstupné 200 Kč; předprodej 170 Kč
v malém sále. Vystoupí Zverina – slovenský interpret, uznávaná legenda české a slovenské scény, stálý účastník česko-slovenských hudebních festivalů; Shomi – slovenský interpret, uznávaný převážně na slovenské scéně, slovenský DJ.

Josefský košt vín

18.3.2017, od 14.00 (SO)
Tradiční výstava vín, přibližně 600 vzorků vín vinařů z Kyjova a okolí, vinařské firmy i drobní vinaři. K poslechu bude hrát CM Pavla Růžičky. Součástí vstupenky je pohárek s potiskem a katalog. Je možno zakoupit láhve vybraného vína. Pořádá vinařský spolek při ZO ČZS Kyjov. Srdečně zvou pořadatelé.

Jana Koubková Quartet

28.3.2017, 20:00 (SO)
vstupné 150 Kč; členové Jazzclubu Kyjov 100 Kč
v divadelním sále MKS Kyjov. Koncert jazzové legendy Jany Koubkové v Kyjově. Vystoupí Jana Koubková Quartet (Jana Koubková zpěv, Roman Hampacher kytara, Jan Červenka bicí + djembe, Ondřej Kabrna akordeon).